Menu
  • Prace inżynierskie to najtrudniejszy typ prac dyplomowych.

Prace inżynierskie na zamówienie. Jak to działa?

- Pisanie pracy inżynierskiej
Prace inżynierskie na zamówienie. Jak to działa?

Prace inżynierskie na zamówienie budzą słuszne kontrowersje. Pisanie prac inżynierskich przez studentów bywa czasem wyzwaniem, które przekracza ich możliwości i kompetencje. Choć to smutna prawda, studentom mimo to udaje się obronić pracę. Jak to robią? Sposób jest sprawdzony już przez setki, a nawet tysiące studentów ze wszystkich uczelni w całej Polsce.

Nie umiem napisać pracy – kupię ją. Pisanie prac inżynierskich to dzisiaj całkiem dochodowy biznes na rynku. Zajmują się nim zarówno absolwenci różnych szkół, jak i firmy, legalnie prowadzące swoją działalność, a także, niekiedy, sami wykładowcy! Tak, tak, jest to niebywale kusząca możliwość „dorobienia” bez podatku.

Studenci, zdesperowani swoim brakiem wiedzy i umiejętności, w stanie zapłacić niemałe pieniądze za tzw. „gotowca”. Niektórzy z nich opracowują  we własnym zakresie, choć część teoretyczną pracy, gdyż jest ona stosunkowo najłatwiejsza, gorzej z przygotowaniem projektu.

Wystarczy w przeglądarkę „google” wpisać hasło pisanie prac inżynierskich – ogłoszenia, a pojawi się szereg anonsów zachęcających do skorzystania z pomocy, czy też zakupu pracy. Proceder kwitnie i nie ma na niego, póki co, żadnego sposobu. Niemalże, jakby istniało ciche przyzwolenie, na tego typu praktyki.

Prace inżynierskie na zamówienie. Czego one nas pozbawiają?

Prace inżynierskie na zamówienie pozbawiają nas często niezbędnej wiedzy. Nie nabędziemy rozmaitych umiejętności, które pozyskalibyśmy przy jej pisaniu. Jeśli już kupiliśmy tego typu pracę, to przestudiujmy ją bardzo dokładnie. Chodzi o to by wiedza w niej zawarta, była nam dobrze przyswojona. Jeśli pójdziemy do pracy, wszystkie nasze mankamenty mogą wyjść. Z drugiej strony samo napisanie pracy inżynierskiej, również nie gwarantuje sukcesu zawodowego. Jak mawiał Juliusz Cezar “nauczycielem wszystkiego jest praktyka”. Im więcej będziemy mieli praktycznego doświadczenia oraz konkretnych umiejętności – tym lepiej. Należy też cały czas rozwijać swoje praktyczne kompetencje. Dzięki temu będzie nam łatwiej zmienić pracę, jeśli zajdzie tego typu konieczność. Poza tym zawsze warto mieć “otwartą głowę”. Rynek pracy i gospodarka, ciagle ewoluują. Być może ta branża, w której teraz działamy, wkrótce się skurczy, a rozwinie się zupełnie inna. Jak mawiał Nicollo Machiavelli “wszystkie sprawy ludzkie są w ciągłym ruchu”.

Dodaj komentarz