Prace inżynierskie są jednymi z najbardziej wymagających prac dyplomowych, gdyż opierają się głównie na projektach, które należy sporządzić samemu.
Projekty te są różnorodne, odpowiadające kierunkowi studiów, począwszy od tych dość prostych z logistyki po projekty budynków, maszyn, stron internetowych, aplikacji internetowych. Wiele z tych projektów przygotowywana jest w programach takich jak AutoCAD, 3ds Max czy Solid Edge.
Znajomość tych programów często jest kluczem w przygotowaniu całości pracy inżynierskiej. Nie każdy student jednak ma opanowane posługiwanie się nimi w stopniu wystarczającym do wykonania danego projektu. Prace inżynierskie wymagają także przygotowania opisu wykonania całego projektu oraz części teoretycznej stanowiącej wprowadzenie do całej pracy.
Bywają studenci, którzy świetnie radzą sobie z projektami, a znacznie gorzej z opisem i teorią, ale najczęściej bywa odwrotnie, gdyż projekt wymaga umiejętności i wiedzy. Na rynku jest wiele ofert pomocy przy opracowywaniu takich właśnie projektów. Gotowe prace inżynierskie lub takie przygotowywane pod specjalne zamówienie, zgodnie z tematem i planem pracy, można kupić za kwotę od kilku do kilkunastu tysięcy złotych.
Są też absolwenci różnych uczelni, którzy udzielają „korepetycji” i oferują pomoc w opisie i przygotowaniu projektu. Czy warto z tego korzystać? To już kwestia, którą każdy student sam musi rozstrzygnąć. Na pewno zawsze lepiej korzystać z fachowej pomocy i osiągać sukces, aniżeli w działając w samotności – skazywać się na porażkę.
Prace inżynierskie – jak je pisać, aby odnieść sukces zawodowy?
Pisząc prace inżynierskie, należy pamiętać o tym, że powinny one być związane z praktyką. Nie powinny być one teoretycznym elaboratem, oderwanym w całości od rzeczywistości. Im bardziej nasza praca jest związana z praktyczną działalnością danej firmy, tym lepiej. Pracodawcy obecnie poszukują nie teoretyków, a praktyków. Nasza praca inżynierska może być naszą kartą przetargową, w walce o posady.
Często podczas rozmowy rekrutacyjnej, osoby rekrutujące proszą o pokazanie konkretnych projektów, które zrobiliśmy. Pokazanie pracy inżynierskiej, w której przedstawiono ciekawy projekt, zwiększa mocno nasze szanse na zatrudnienie. Oprócz twardych kompetencji warto też zapoznać się z tzw. umiejętnościami miękkimi. Mogą one zwiększyć nasze szanse na zatrudnienie.
Prace inżynierskie – pomoc